تاريخ : دوازدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ | 11 | نویسنده : مزدک دُربیکی

گزارش

ده هکتار از جنگل های ناهارخوران تخریب می شودReport

Ten hectares of Naharkhoran forests are being destroyedبراي تاسيس موزه توسط يكي از نهادهاي دولتي در استان گلستان


10هكتار از جنگل‌هاي «ناهارخوران» تخريب مي‌شود


روزنامه شرق/یکشنبه 10 اردیبهشت 1391/ص 13


الهه موسوي


 • اسم گرگان را كه مي‌آوري، ناخودآگاه نخستين چيزي كه به ذهن‌ها مي‌آيد جنگل «ناهارخوران» است؛ انگار تاريخ، جغرافيا و هويت فرهنگي و طبيعي مركز استان گلستان به اين خطه مربوط است. نام ناهارخوران براي تمام ايرانيان اين قرابت با گرگان را دارد. حالا اما مدتي است اين نماد بزرگ كه بخشي از جنگل‌هاي هيركاني عصر سوم زمين‌شناسي هم هست به نام انواع طرح‌ها دارد از دست مي‌رود. يك روز در اثر ساختمان‌سازي و ويلاسازي، روز ديگر به نام طرح‌هاي گردشگري و حالا براي تاسيس يك موزه.

  بزرگ‌ترين ميراث طبيعي و تاريخي گرگان به دليل ساخت و سازهاي بي‌در و پيكر در خطر تخريب جدي قرار دارد. ناهارخوران در حاشيه جنوبي مركز استان گلستان كه نماد گرگان نيز به حساب مي‌آيد حالا با نام ساخت موزه در خطر تخريب جدي قرار گرفته است. اين در حالي است كه استان گلستان به دليل جاري شدن سيل طي 12 سال گذشته كه به زعم غالب كارشناسان، در اثر كاهش سطح پوشش گياهي منطقه بوده، پرحادثه‌ترين استان كشور نام گرفته است. در همين حال كارشناسان معتقدند اگر روند تخريب‌ها در جنگل‌هاي گلستان و از جمله ناهارخوران گرگان همچنان ادامه داشته باشد باز هم بايد شاهد جاري شدن سيل و رواناب، از دست رفتن جنگل‌ها، فرسايش خاك، رانش زمين و بسياري ديگر از انواع بلايا و حوادث باشيم.
  رييس كميسيون فرهنگي، اجتماعي و زيست شهري شوراي اسلامي شهر گرگان با اشاره به اينكه در صورت ادامه اين روند، ناهارخوران را براي هميشه از دست مي‌دهيم به شرق گفت: متاسفانه يكي از نهادهاي دولتي، قصد تصرف عرصه وسيعي از پارك جنگلي و تاريخي ناهارخوران و ساخت و ساز موزه در اين محوطه را دارد. عبدالرضا چراغعلي در ادامه تاكيد كرد: در سايه سكوت ادارات و سازمان‌هاي متولي علاوه بر واگذاري اين عرصه ملي كه حدود 10 هكتار است كه دور آن را فنس كشيده‌اند، چهار ميليارد تومان هم از اعتبارات استاني و ملي به اين ساخت و ساز اختصاص داده‌اند. در حالي كه مطابق مقررات موجود، ساخت و ساز در اين محور طبيعي- تاريخي ممنوع است و بسياري از كارشناسان ساخت و ساز در اين مسير گردشي و طبيعي را منجر به نابودي كامل ناهارخوران مي‌دانند. اين استاد دانشگاه در ادامه يادآوري كرد: با توجه به اينكه اين محوطه بيشتر تفريحگاه و محل استراحت اقشار ضعيف و متوسط شهري است و در طول سال‌ها مردم ارتباطي معنوي با آن پيدا كرده‌اند، ساخت و ساز و تصرف اين محوطه، براي مردم قابل قبول و قابل تحمل نيست و بسياري از مردم به شورا بابت آن اعتراض مي‌كنند. رييس كميسيون فرهنگي، اجتماعي شوراي شهر گرگان در ادامه هشدار داد: سكوت مسوولان ذي‌ربط همچون اداره كل منابع طبيعي استان و صدور مجوز قطع درختان ارزشمند منطقه ناهارخوران باعث ادامه روند اين تخريب شده است؛ در حالي كه درختان بسيار باارزش و نادري در اين محل وجود دارد كه به لحاظ زيبايي و ويژگي‌هاي طبيعي در دنيا منحصر به فرد بوده و عمر بعضي از آنها به چند صد سال مي‌رسد و پس از قطع شدن، جايگزيني نخواهند داشت. او مي‌افزايد: متاسفانه تاكنون اقدامات و مخالفت‌هاي ما در اين‌باره به جايي نرسيده و اخبار و گزارش‌هاي رسيده خبر از شروع اين پروژه مي‌دهد.
  منابع طبيعي: مجوز دارند
  مديركل منابع طبيعي گلستان در پاسخ به اين سوال شرق كه چگونه 10 هكتار جنگل براي ساخت موزه به يك نهاد واگذار شده به شرق گفت: اين مقدار 10 هكتار نيست و حدود شش‌هزار متر است كه در سال 73 براي دفن شهداي گمنام به بنياد حفظ ارزش‌هاي دفاع مقدس داده شده است. آنها تمام مجوزهاي لازم را در همان زمان دريافت كرده‌اند و حالا در حال اجراي طرح هستند. ضمن اينكه ارزش‌هاي جنگ نيز براي ما مقدس و حفظ آن لازم است. اما عبدالرضا چراغعلي كه خود از رزمندگان و جانبازان جنگ تحميلي است در پاسخ به اين استدلال گفت: ما نيز به حفظ ارزش‌هاي دفاع مقدس اعتقاد داريم اما تخريب جنگل كه مقام معظم رهبري نيز بر ممانعت از آن تاكيد داشته‌اند چه ارتباطي با اين موضوع دارد؟! او درباره مساحت اجراي اين طرح گفت: مجوز اجراي طرح در شش‌هزار متر داده شده اما فنس‌كشي در اطراف 10 هكتار انجام شده است. 

 • مديريت يكپارچه براي ناهارخوران
  يك عضو هيات علمي دانشگاه با تاكيد بر اينكه ناهارخوران ميراث طبيعي گرگان است و نبايد به آن تنها به عنوان يك مجموعه گردشگري نگاه كنيم، به شرق گفت: با توجه به روند تخريب كنوني، من چشم‌انداز روشني را براي ناهارخوران نمي‌بينم. مزدك دربيكي مشكلات عمده ناهارخوران گرگان را تغيير كاربري‌ها در اراضي ناهارخوران، وجود و حضور ادارات و... در منطقه‌اي تفرجگاهي و وجود هتل‌ها و رستوران‌ها در منطقه‌اي جنگلي – كه خود يك پارادوكس است- و گردشگري انبوه و بي‌ضابطه كه ناهارخوران را به شدت در آستانه كاهش كيفيت محيط زيستي قرار داده است، برشمرد. او در ادامه با تاكيد بر اينكه ناهارخوران نيازمند يك مديريت يكپارچه است كه تمام مديريت‌هاي مذكور را بتواند در خود متمركز كند، گفت: اگر نهادي مثل شهرداري مسوول مديريت ناهارخوران شود بايد برنامه‌اي براي مديريت يكپارچه ناهارخوران داشته باشد تا بتواند تمام حوزه‌ها را پوشش دهد و اگر اين پوشش مديريتي صورت نگيرد ناهارخوران گرگان با توجه به اين روند تخريب هم از طرف انبوه گردشگر و هم از طرف دست‌اندازي‌هايي كه به اراضي آن مي‌شود، به زودي از بين خواهد رفت.

 • استمداد از رييس دفتر بازرسي ويژه مقام رهبري
  عبدالرضا چراغعلي عضو شوراي شهر گرگان كه معتقد است اجراي طرح ساخت موزه توسط يكي از نهادها مغاير فرمايشات و تصريح مقام معظم رهبري در ارتباط با صيانت از جنگل‌ها و منابع طبيعي است با ارسال نامه‌اي به ناطق نوري، رييس دفتر بازرسي ويژه مقام معظم رهبري طلب كمك و رسيدگي كرده است. متن اين نامه به شرح زير است:
  بيش از دو سال است كه يكي از نهادهاي استان گلستان حدود 10هكتار از اراضي جنگلي را در ارتفاعات و دل جنگل‌هاي طبيعي و بكر ناهارخوران گرگان به بهانه تاسيس موزه محصور كرده و بي‌توجه به مخالفت‌هاي مردمي، اخيرا به قطع درختان و خاكبرداري عجيب و بي‌سابقه در اين منطقه جنگلي (نورالشهدا) جهت ساخت و ساز اقدام نموده است. در اين رابطه مواردي چند به استحضار مي‌رسد:
  1- شواهد حاكي از عزم اين نهاد نظامي جهت ساخت و ساز گسترده يك مجموعه اختصاصي اين نهاد به بهانه احداث موزه است. اين مجموعه با دست‌اندازي و تسخير در محدوده‌اي از عرصه‌هاي منابع طبيعي و ملي است كه همواره مورد نظر سودجويان و زمين‌خواران براي تخريب و ساخت و ساز بوده و از سوي مردم و مسوولان محلي صيانت شده است. تا جايي كه خانه ساخته‌شده در همين محدوده تا حكم تخريب از سوي نهادهاي ذي‌ربط پيش رفته است. اما اكنون با شروع اين ساخت و ساز بهانه براي حملات مجدد سودجويان به اين عرصه‌هاي جنگلي باز مي‌شود.
  2- اقدام نهاد مذكور مغاير فرمايشات و تصريح مقام معظم رهبري در ارتباط با صيانت از جنگل‌ها و منابع طبيعي (فرمايشات معظم له در روز درختكاري) است. اين در حالي است كه اين نهاد مستقيما زير نظر مقام معظم رهبري قرار دارد و اين ساخت و ساز گسترده، مخرب و بي‌سابقه نزد مردم شهر گرگان و منطقه، ذهنيت و تبعات بسيار منفي ايجاد كرده است تا جايي كه حجم عجيب خاكبرداري در دل جنگل كارشناسان منابع طبيعي را نيز حيرت‌زده كرده است.
  3- در حالي كه به فاصله چند دقيقه از شهر گرگان، زمين‌هاي غيرجنگلي و حتي كم‌بازده وجود دارد، انتخاب و اصرار بر تخريب يك عرصه كاملا طبيعي و جنگلي و همچنين عدم پاسخگويي و تهديدهاي امنيتي در برابر سوالات مردم شايبه‌هاي زيادي را گمانه مي‌زند. عرصه جنگل‌هاي انبوه شمال كشور يادآور كدام يك از مناطق عملياتي دوران دفاع مقدس است؟! حقير به عنوان رزمنده و جانباز دفاع مقدس و بسياري از هم‌رزمانم مشابهتي در اين شبيه‌سازي مخرب نمي‌بينيم. جالب اينجاست برخي از افراد كليدي اين ساخت و ساز اساسا فاقد تجربه حضور در جبهه‌ها هستند!
  4- شبيه‌سازي و ايجاد موزه جنگ امري واجب جهت آشنايي نسل‌ها با رشادت‌ها و آرمان‌هاي فرزندان اين خاك براي تداوم آن است تا بدانند كه چه خون‌هاي پاكي براي حفظ اين جنگل‌ها و عرصه‌ها بر زمين ريخته شده است. آيا تخريب جنگل، نقض غرض در معرفي آرمان شهدا نيست؟
  5- در حالي كه بودجه ميلياردي تخصيصي و احداث موزه مي‌تواند باعث رونق منطقه‌اي محروم شود، چه ذهنيتي از چنين حركتي و احتمالا ساخت و سازهاي غيرعمومي بعدي در بهترين چشم‌اندازهاي طبيعي نزد افواه عمومي ايجاد مي‌شود؟ از اين رو مستدعي‌ است با عنايت به فضاي منفي ايجادشده نزد مردم مومن و ولايت‌مدار منطقه علي‌الخصوص كوهنوردان و علاقه‌مندان به محيط‌زيست و منابع طبيعي درخصوص اين اقدام و عدم پاسخگويي نهاد مذكور و به استناد فرمايشات صريح مقام معظم‌رهبري درخصوص صيانت از جنگل‌ها و منابع طبيعي ترتيبي اتخاذ فرماييد تا موضوع مورد بررسي قرار گيرد تا شايد با تدبير معظم له در اعتماد مردم به نهادهاي نظامي، انقلابي و نظام مقدس جمهوري اسلامي لطمه‌اي وارد نشود.http://sharghnewspaper.ir/Page/Paper/91/02/10/13


برچسب‌ها: ناهارخوران, جنگل, شرق, شهر, پارک جنگلی